Spoluvlastnictví k obchodnímu podílu
Obchodní podíl může být předmětem podílového spoluvlastnictví. Přičemž vícero spoluvlastníků je zastupováno společným zástupcem, který hájí jejich společné zájmy.
Ani tehdy, je-li zřizováno spoluvlastnictví k obchodnímu podílu, nemohou účastníci takové smlouvy zřídit „spoluvlastnictví“ jenom k jeho určité části, představované majetkovou hodnotou obchodního podílu, aniž by se spoluvlastník stal účastníkem společenské smlouvy a aniž by nabýval podíl na veškerých právech a povinnostech společníka.
Obchodní podíl představuje účast společníka v obchodní společnosti a z ní plynoucí práva a povinnosti.
V Usnesení sp.zn. 29 Cdo 1763/2016, ze dne 27.11.2017 Nejvyšší soud uvedl, že:
Chce-li některý ze „spolumajitelů“ obchodního podílu ukončit svoji „spoluúčast“ ve společnosti, tedy – jinými slovy – nechce-li již nadále být „spolumajitelem“ obchodního podílu, může se s ostatními „spolumajiteli“ dohodnout na zrušení „spolumajitelství“, popř. – nedojde-li k dohodě – může k jeho návrhu rozhodnout o zrušení „spolumajitelství“ soud (§ 114 odst. 3 in fine obch. zák., § 141 a 142 obč. zák.).
Promluvte si ještě dnes s právníkem
Ať už máte otázky ohledně podílového spoluvlastnictví nebo jiné nejasnosti, tak se na mě neváhejte obrátit! Domluvíme se na společné konzultaci a vše vám vyjasním.
Podílové spoluvlastnictví akcií
Podle paragrafu 156 obchodního zákoníku může mít akcie vícero držitelů. Maximální počet spoluvlastníků však není stanoven. V podílovém spoluvlastnictví se mohou nacházet jakékoliv druhy akcií. Platí zde stejné podmínky jako v případě podílového spoluvlastnictví obchodního podílu. Všichni spoluvlastníci jsou zastoupeni zástupce, který je reprezentuje v komunikaci. Zmocněnec je zvolen klasickým hlasováním, avšak nemusí disponovat plnou mocí. Tu zákon nevyžaduje.
Velikost hlasů je určen podle podílu vkladu finančních prostředků na akcii. Platí, že stačí nadpoloviční většina při jakémkoliv hlasování. V případě, že bude počet hlasů vyrovnán, tak kterýkoliv ze spoluvlastníků může toto rozhodnutí nechat na soudu.
Vypořádání spoluvlastnictví k obchodnímu podílu a akciím
Spoluvlastnictví k obchodnímu podílu a akciím má komplikovanější zrušení, než jiné typy spoluvlastnictví. Podle paragrafu 116 obchodního zákoníku nemůže žádný spoluvlastník ze spoluvlastnictví vystoupit a ukončit jej, aby spoluvlastnictví mohlo dále existovat. Musí nejdříve dojít ke zrušení samotného spoluvlastnictví. Následně může vzniknout nové spoluvlastnictví k obchodnímu podílu a akciím mezi zbylými spoluvlastníky.
Pokud se spoluvlastníci nedohodnou na postupu při žádosti o odchodu jednoho ze spoluvlastníků, je na místě se obrátit na soud, který se postará o následný postup.
Více informací o spoluvlastnictví najdete zde: Podílové spoluvlastnictví | Spoluvlastnictví nemovitosti | Spoluvlastnictví mezi nesezdanými páry | Spoluvlastnictví po zániku společného jmění manželů | Spoluvlastnictví k movitým věcem | Přídatné spoluvlastnictví | Průběh soudního řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví
Máte zájem o schůzku?
Neváhejte se na mne obrátit v případě jakýchkoliv otázek či nejasností.