Spoluvlastnictví k movitým věcem
Ve spoluvlastnictví movitých věcí se mohou nacházet například auta, věci tvořící vybavení společné domácnosti nesezdaného páru, ale také obchodní podíly, akcie, účty a řada dalších movitých věcí. Každý ze spoluvlastníků má právo na užívání věci a pokud je z užívání věci vyloučen, má zpravidla právo na náhradu. Velmi důležité je také právo požívat plody, které věc nese, například dividendy u akcií, podíl na zisku při spoluvlastnictví podílu na s.r.o.. Zároveň však nemůže být nikdo nucen ve spoluvlastnictví setrvat a může režim spoluvlastnictví kdykoliv ukončit, a to buďto dohodou, rozhodnutím soudu, nebo prodejem svého spoluvlastnického podílu, vždy je však třeba přihlédnout k dohodám mezi spoluvlastníky, například také k tomu, zda neexistuje předkupní právo některého ze spoluvlastníků.
Spoluvlastníci mohou mít jak stejný (rovnodílný) podíl, tak mohou mít různé spoluvlastnické podíly a musí se zároveň podílet i na správě věci. Spoluvlastníci ale mohou samozřejmě uzavřít dohodu, která může jednoho spoluvlastníka při užívání věci zvýhodnit (a další spoluvlastníky z užívání věci i zcela vyloučit), zpravidla oproti zaplacení náhrady druhému ze spoluvlastníků za vyloučení z užívání.
Chcete odstoupit od spoluvlastnictví movité věci?
Neváhejte se na mě obrátit a já vás provedu celým procesem a vypracuji vám veškerou potřebnou dokumentaci.
Vznik spoluvlastnictví k movitým věcem
Spoluvlastnictví k movitým vědem může vzniknout hned několika způsoby:
- Dohodou mezi dvěma a vícero lidmi nebo právnickými osobami
- Dědickým řízením
- Odkupem spoluvlastnického podílu
- Vypořádáním společného jmění manželů
Vznik spoluvlastnictví nemusí být vždy prostřednictvím dohody uzavřené v písemné formě, lze to však doporučit.
Zánik spoluvlastnictví k movitým věcem
Setrvání ve spoluvlastnictví je dobrovolné, proto kterýkoliv ze spoluvlastníků může kdykoliv usilovat o zrušení podílového spoluvlastnictví, nebo může svůj spoluvlastnický podíl převést. Zrušení spoluvlastnictví nebo jeho úplný zánik může být proveden dohodou mezi všemi spoluvlastníky. V případě, že se během pokusu o zrušení spoluvlastnictví objeví neshody a komplikace, tak lze vše vyřešit soudní cestou.
V neposlední řadě může dojít k prodeji movité věci za odhadní cenu jako celku. Částka je poté rozdělena spoluvlastníkům ve výši podle jejich podílu.
Je také třeba upozornit, že až na některé výjimky může nyní podílový spoluvlastník volně disponovat se svým spoluvlastnickým podílem a ten prodat.
Máte zájem o schůzku?
Neváhejte se na mne obrátit v případě jakýchkoliv otázek či nejasností.
Spoluvlastnictví k movité věci může být velmi prospěšné zejména v případě, kdy nemáte dostatek financí na pořízení nové movité věci nebo věc nepotřebujete tak často využívat a nevadí vám ji sdílet s ostatními spoluvlastníky. Může se například jednat o rekreační chatu. Předem je však třeba dostatečně upravit právní vztahy při užívání věci v podílovém spoluvlastnictví, hrazení nákladů spojených se správou a údržbou věci.
Více o spoluvlastnictví se dozvíte zde: Podílové spoluvlastnictví | Spoluvlastnictví nemovitosti | Spoluvlastnictví mezi nesezdanými páry | Spoluvlastnictví k obchodnímu podílu a akciím | Spoluvlastnictví po zániku společného jmění manželů | Přídatné spoluvlastnictví | Průběh soudního řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví