Spoluvlastnictví mezi nesezdanými páry
Nesezdané páry bývají tvořeny druhem a družkou, avšak může se jednat o jiné označení osob, které tvoří pár. Sňatek není podmínkou toho, aby druh a družka mohli disponovat společným majetkem, společně nabývat spoluvlastnické podíly na movitých a nemovitých věcech a společně se také zavazovat při vzniku dluhů. Spoluvlastnictví mezi nesezdanými páry může vzniknout tak, že:
- Jeden z páru převede spoluvlastnický podíl na svém majetku do vlastnictví druhého
- Vytvoří či založí společně danou věc nebo soubor věcí (např. rodinný závod, rodinný dům)
- Každý z páru uzavře kupní smlouvu s prodávajícím. Ve smlouvě je pak stanoven podíl na majetku
Majetkové vyrovnání
Obraťte se na právníka ještě dnes!
Kontaktujte mě ještě dnes a domluvíme se na společné konzultaci.
K vypořádání majetku v nesezdaném páru může proběhnout na základě dohody, kterou lze k většině majetku uzavřít jako dohodu ústní, vztahuje-li se vypořádání k nemovitostem, dohoda musí být písemná.
Není–li možné provést vypořádání formou dohody, například proto, že jsou předmětem finančně hodnotné položky (například nemovitosti, investice, podnikání, apod.), pak je vhodné provést vypořádání písemnou dohodou, není-li jí možné dosáhnout, nezbývá, než realizovat vypořádání podílového spoluvlastnictví soudem.
Pokud se partneři nedokáží dohodnout na rozdělení majetku, tak je potřeba obrátit se na soud. Ve většině případů soud rozhoduje tak, že přikazuje určité věci do vlastnictví jednoho z bývalých partnerů, přičemž mu zároveň stanoví povinnost vyplatit druhému z partnerů vypořádací podíl. V případě, že ani jeden z partnerů nemá zájem o majetek, dojde k realizaci prodeje majetku v dražbě. Partneři si rozdělí prodejní cenu mezi sebou.
Nemovitosti
Pokud je nemovitost v podílovém spoluvlastnictví, tak je potřeba její vypořádání provést pomocí dohod v písemné formě, kde je jasně stanoveno její rozdělení. Spoluvlastnictví k nemovitosti se může ukončit, či vypořádat:
- prodejem nemovitosti a následně rozdělení výdělku
- převodem nemovitosti do vlastnictví jednoho z partnerů a vyplacení druhého partnera
- rozdělení nemovitosti mezi ex-partnery, zejména tehdy, pokud se jedná o dobře dělitelnou nemovitost (například bytový dům)
Movitý majetek
V případě movitého majetku může dojít k vypořádání bez písemné dohody. Dohoda může proběhnout pouze ústně. V případě komplikovaného ukončení vztahu je lepší provést vypořádání písemnou formou.
Společný dluh partnerů
Pokud se například v souvislosti se spoluvlastnictvím nemovité věci nesezdaný pár rozhodne pro společný úvěr nebo zápůjčku peněz, tak jsou povinni jej uhradit i po ukončení spoluvlastnictví. Věřitel může finance vymáhat po obou ex-partnerech, ale i pouze po jednom. Běžné je, například u hypotečního úvěru, že ten převezme jeden z ex-partnerů do svého výlučného jmění. Nezbytný je však souhlas věřitele s takovým postupem.
Vypořádání spoluvlastnictví mezi nesezdanými páry se nemusí řešit soudní cestou. Často stačí ústní nebo písemná dohoda. Pokud se však ex-partneři nemohou dohodnout, tak lze vše vyřešit během jednoho soudního stání.
Více o spoluvlastnictví se dozvíte zde: Podílové spoluvlastnictví | Spoluvlastnictví nemovitosti | Spoluvlastnictví k obchodnímu podílu a akciím | Spoluvlastnictví po zániku společného jmění manželů | Spoluvlastnictví k movitým věcem | Přídatné spoluvlastnictví | Průběh soudního řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví
Máte zájem o schůzku?
Neváhejte se na mne obrátit v případě jakýchkoliv otázek či nejasností.