Spoluvlastnictví po zániku společného jmění manželů
Společné jmění manželů zaniká dnem, kdy dojde k zániku manželství. V případě, pokud nebyla podepsána předmanželská smlouva, tak musí dojít i k vypořádání společného jmění manželů. Zde mají oba ex-manželé zpravidla stejné podíly v jmění, majetku, závazcích a dluzích, záleží však na řadě okolností.
Pokud panují mezi bývalými manžely dobré nebo alespoň neutrální vztahy, tak se o vypořádání společného majetku mohou domluvit písemnou dohodou, pokud byly součástí SJM nemovitosti, pokud ne, pak dohoda nevyžaduje písemnou formu. V této variantě se také můžeme setkat i se vznikem spoluvlastnictví, protože zákon stanoví, že pokud nedojde do tří let od zániku manželství k vypořádání společného jmění, pak k nemovitostem vzniká podílové spoluvlastnictví.
Promluvte si ještě dnes s právníkem
Pokud potřebujete vytvořit dohodu o rozdělení společného jmění manželů nebo ukončit spoluvlastnictví, tak se na mě neváhejte obrátit!
Zejména v případě nemovitostí v podílovém spoluvlastnictví mohou nastat četné problémy.
O založení spoluvlastnictví může rozhodnout i soud, pokud nedojde k dohodě mezi bývalými manžely o tom, kdo bude mít danou věc ve vlastnictví, jedná se však o poměrně raritní rozhodnutí, protože fakticky neřeší vypořádání mezi manžely.
Spoluvlastnictví po zániku společného jmění manželů vzniká nikoliv výjimečně tehdy, pokud mají manželé v SJM nemovitost, kterou nestihnou v zákonné tříleté lhůtě vypořádat.
Vypořádání spoluvlastnictví po zániku společného jmění manželů
Pokud jeden z bývalých manželů nemá zájem setrvat ve spoluvlastnictví, které vzniklo, tak musí žádat o jeho zrušení. Výše vypořádacího podílu může být stanovena zcela volně dohodou. Pokud k dohodě nedojde, je výše vypořádacího podílu stanovena na základě odborného odhadu , zpravidla znaleckého posudku, vypracovaného soudním znalcem. V případě, že nemá zájem nebo dostatek prostředků stát se vlastníkem celé věci ani jeden z ex-manželů, tak jde majetek ve spoluvlastnictví do veřejné dražby. Výtěžek se poté rozdělí mezi původní vlastníky podle výše podílů.
Více informací o spoluvlastnictví se dozvíte zde: Podílové spoluvlastnictví | Spoluvlastnictví nemovitosti | Spoluvlastnictví mezi nesezdanými páry | Spoluvlastnictví k obchodnímu podílu a akciím | Spoluvlastnictví k movitým věcem | Přídatné spoluvlastnictví | Průběh soudního řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví
Máte zájem o schůzku?
Neváhejte se na mne obrátit v případě jakýchkoliv otázek či nejasností.